KeraNatural Tedavisi

Allogreft korneal halka tedavisi, korneanın incelmesine ve koni benzeri bir şekle dönüşmesine neden olan ilerleyici bir göz bozukluğu olan keratokonusu tedavi etmek için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Keranatural allograft korneal halkadır.  Keranatural’den çok farklı olan intrakorneal halka segmentleri (ICRS) olarak da bilinen geleneksel korneal halka tedavisi ise korneayı düzleştirmeye ve stabilize etmeye yardımcı olmak için korneaya küçük plastik halkalar yerleştirmeyi içerir.

Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option

Keratokonus tedavisinde KeraNatural

Keranatural olarak da bilinen allogreft korneal halka tedavisi, doğal bir korneal halka oluşturmak için allogreft doku veya donör doku kullanan daha yeni bir korneal halka tedavisi türüdür. Bu tedavi türü, geleneksel korneal halka tedavisine kıyasla daha güvenli, organik, biyolojik, geri döndürülebilir ve ayarlanabilir olduğu için avantajlı kabul edilmektedir.

Allogreft kornea halkası tedavisinin bir avantajı, sentetik malzeme yerine doğal doku kullanmasıdır, bu da enfeksiyon, kornea erimesi veya iltihaplanma gibi komplikasyon riskini azaltabilir. Ayrıca, allogreft dokusu biyolojik olarak uyumlu olduğu için reddedilme riski düşüktür.

keratokonus nedir e1673651398568 600x454 1

Allogreft korneal halka tedavisinin bir diğer avantajı da geri dönüşümlü ve ayarlanabilir olmasıdır. Hastanın sorun veya komplikasyon yaşaması halinde plastik halkaların çıkarılmasını gerektiren geleneksel korneal halka tedavisinin aksine, allogreft korneal halka tedavisi gerektiğinde kolayca çıkarılabilir veya ayarlanabilir.

Bununla birlikte, herhangi bir cerrahi prosedürün riskler ve potansiyel komplikasyonlar taşıdığını unutmamak önemlidir. Allogreft korneal halka tedavisini düşünen hastalar potansiyel riskleri ve faydaları göz doktorları veya göz cerrahları ile görüşmelidir. Ayrıca, keratokonuslu tüm hastalar korneal halka tedavisi için uygun adaylar olmayabilir ve diğer tedavi seçenekleri gerekli olabilir.
keranatural karsilastirma

Sık Sorulan Sorular

Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik kalıtım, ultraviyole radyasyon, sert lens kullanımı, çevresel faktörler, alerjik göz kaşıntısı gibi göz travmalarının keratokonus gelişiminde etkili olduğu söylenebilir. Günümüz modern tıbbının en son bilgilerine göre. Bu nedenle ailesinde keratokonus öyküsü olan çocuklarda kornea topografisi gibi detaylı incelemeler yapılırken rutin göz muayenelerinin yapılması hastalığın erken tanı ve tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Keratokonus erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Ancak araştırmalar, keratokonusun en sık ergenlik döneminde başladığını gösteriyor. Hasta 20’li yaşlarında şikayetleri ortaya çıkınca keratokonusun varlığından haberdar olur. Kornea 20 ile 40 yaşları arasında incelmeye ve eğrilmeye devam ederken, 40’lı yaşlarda keratokonus yavaşlamaya başlar.

  • Kalıcı kaşıntılı gözler, sık alerjiler
  • ışığa duyarlılık, parlama
  • Miyopluk ve astigmatizm ile ilgili sorunların varlığı ve ilerlemesi
  • Düz çizgilerin dalgalı ve çapraz görünümü
  • Sık sık gözlük değiştirilmesine rağmen net görüş sağlanamaması
  • Göze paralel kitleler, kontakt lenslerin göze oturmaması, batması
  • Gelecekte araba sürerken, yazarken veya okurken net görme zorluğu

Keratokonusun varlığı, çocukluk çağındaki rutin göz muayenelerinde veya hastalık alevlenmeleri sırasında fark edilmeyebilir. Hastalığın tanısı için detaylı göz muayenesi ve oküler yüzey topografisi gereklidir.

Korneanın dik olduğu ve kornea incelmesinin giderek arttığı durumlarda korneal çapraz bağlama (CCL) – çapraz bağlama tedavisi ve KeraNatural gibi yöntemler kullanılır.

KeraNatural, kornea nakli için tamamen biyolojik, yan etkisiz ve etkili bir yöntemdir. ABD Göz Bankası tarafından geliştirilen KeraNatural yöntemi, insan kornea şeritlerini kullanır. KeraNatural lazerin korneada oluşturduğu tünele yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürer. İşlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanmadı. Göz damlası ile gözler uyuşur. Hasta herhangi bir ağrı, sızı hissetmedi ve ertesi gün sağlıklı bir şekilde normal yaşamına döndü. KeraNatural, hastalarda zayıf kornea tabakasını güçlendirir ve korneanın kavisli şeklini değiştirir. Bu sayede miyopi ve astigmat azaltılır ve görüş iyileştirilir.

Keratokonus tedavisi olarak Keranatural veya çapraz bağlama yapma kararı bireysel vakaya ve durumun ciddiyetine bağlıdır. Bununla birlikte, genel olarak, Keranatural düşünülmeden önce genellikle ilk olarak çapraz bağlama yapılır.

Çapraz bağlama, korneayı güçlendirmeye ve keratokonusun daha fazla ilerlemesini önlemeye yardımcı olan invazif olmayan bir prosedürdür. Korneaya riboflavin damlalarının uygulanmasını ve ardından gözün ultraviyole ışığa maruz bırakılmasını içerir. Bu, kornea içindeki kimyasal bağların sayısını artırmaya yardımcı olarak onu daha sert ve deformasyona karşı daha dirençli hale getirir.

Keranatural ise korneanın yeniden şekillendirilmesine ve görüşün iyileştirilmesine yardımcı olmak için korneaya insan korneasından halka yerleştirilmesini içerir.

Özetle, Swiss Vision Group olarak biz heriki farklı tedaviyi de öneriyoruz, çoğunlukla Keranaturali önce yapıyoruz, 6 ay sonra krosslink tedavisi öneriyoruz, ancak önceden krosslink olmuş olan hastalarda Keranatural yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

KeraNatural ve geleneksel korneal halka keratokonus için iki farklı tedavidir ve aralarındaki temel fark kullandıkları malzemelerdir. KeraNatural, insan kolajeninden yapılmış doğal, biyouyumlu bir maddenin korneaya enjekte edilmesini içeren bir tedaviyken, korneal halka korneayı yeniden şekillendirmek için PMMA (polimetil metakrilat) adı verilen bir malzemeden yapılmış plastik halkalar kullanır. Malzemelerine göre KeraNatural ve korneal halka arasındaki bazı farklar şunlardır:

Malzeme: KeraNatural, insan vücudunda zaten mevcut olan bir protein olan insan kolajeni adı verilen doğal, biyouyumlu bir madde kullanır. Bu madde bağışlanan insan dokusundan elde edilir ve olası kirleticilerin giderilmesi için işlenir. Öte yandan korneal halka, dayanıklı ve korozyona dirençli sentetik bir polimer malzeme olan PMMA’dan yapılmış plastik halkalar kullanır.

Biyouyumluluk: KeraNatural insan vücudunda zaten mevcut olan bir maddeyi kullandığından, genellikle biyouyumlu olarak kabul edilir, yani herhangi bir olumsuz reaksiyona veya vücut tarafından reddedilmeye neden olma olasılığı düşüktür. Korneal halkada kullanılan PMMA da biyouyumlu olarak kabul edilir, ancak sentetik doğası nedeniyle küçük bir alerjik reaksiyon veya enfeksiyon riski vardır.

Etkililik: Hem KeraNatural hem de korneal halkanın birçok hastada görmeyi iyileştirmede ve keratokonusun ilerlemesini durdurmada etkili olduğu gösterilmiştir. Her bir tedavinin etkinliği, durumun ciddiyetine ve bireysel hasta faktörlerine bağlı olabilir.

Keranatural, korneanın incelmesine ve koni şeklinde şişmesine neden olarak görme bozukluğuna yol açan bir durum olan keratokonus hastalarında yeniden şekillendirmek ve görmeyi iyileştirmek için gözün korneasına insan kolajen halkalarının yerleştirilmesini içeren cerrahi bir prosedürdür.

Bu prosedürün temel amacı görme keskinliğini artırmak ve gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltmaktır. Bununla birlikte, tüm hastaların ameliyattan sonra düzeltici lens ihtiyacını tamamen ortadan kaldıramayabileceğini unutmamak önemlidir.

Hastaların çoğunluğu görüşlerinde önemli bir iyileşme yaşarken, gözlük veya kontakt lens kullanımını ne ölçüde azaltabilecekleri veya ortadan kaldırabilecekleri, keratokonusun şiddeti ve hastanın özel görsel ihtiyaçları gibi bireysel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Özel ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz için en iyi tedavi yöntemini belirlemek üzere göz doktorunuzla bireysel durumunuzu görüşmeniz önemlidir.

Keranatural (ICRS), görüşlerini düzeltmek için kontakt lens kullanan keratokonus hastaları için uygun olabilir. Aslında, ICRS için yaygın endikasyonlardan biri, keratokonus nedeniyle kontakt lenslere karşı toleranssızlık veya kontakt lenslerle zayıf görmedir.

Keranatural, korneanın şeklini ve kalınlığını iyileştirerek keratokonusta görme sorunlarına neden olan düzensizliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu da görme keskinliğinde iyileşme ve kontakt lens kullanımında daha fazla konfor sağlayabilir.

Bununla birlikte, Keranatural’ın kontakt lens kullanan keratokonuslu bir hasta için uygunluğu, keratokonusun şiddeti ve ilerlemesi, korneanın kalınlığı ve hastanın genel göz sağlığı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Keranatural kullanmayı düşünen keratokonus hastalarının kapsamlı bir göz muayenesinden geçmeleri ve keratokonus tedavisinde uzmanlaşmış bir göz doktoruna danışmaları önemlidir. Göz doktoru hastanın durumunu değerlendirebilir ve Keranatural’in uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirleyebilir.

Keranatural tedavisi (intrakorneal halka segmentleri veya ICRS olarak da bilinir), keratokonus hastalarında yeniden şekillendirmek ve görüşü iyileştirmek için korneaya plastik halkaların yerleştirilmesini içeren cerrahi bir prosedürdür.

Bir hastanın bu tedaviye uygunluğu keratokonusun şiddeti, korneanın kalınlığı ve şekli ve gözün genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Genel olarak, allogreft korneal halka tedavisi, kontakt lens veya gözlük gibi diğer tedavilere yanıt vermeyen hafif ila orta dereceli keratokonuslu hastalar için uygun olabilir. Kornea nakli ameliyatı için aday olmayan hastalar için de bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, bir hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığına dair nihai karar, hastanın göz sağlığı ve durumu kapsamlı bir şekilde değerlendirildikten sonra keratokonus yönetiminde uzmanlaşmış bir göz doktoru tarafından verilmelidir.

Korneal çapraz bağlama, korneanın (gözün saydam ön kısmı) giderek inceldiği ve koni şeklinde dışa doğru çıkıntı yaparak görme bozukluğuna ve görme azalmasına neden olduğu bir durum olan keratokonus için bir tedavidir.

Keratokonusta korneal çapraz bağlama tedavisinin faydaları şunlardır:

İlerlemenin durdurulması: Korneal çapraz bağlama tedavisi, korneanın kolajen liflerini güçlendirmek için riboflavin damlaları ve ultraviyole ışık kullanır, bu da keratokonusun ilerlemesini yavaşlatır veya durdurur.

Kornea nakli ihtiyacını önler: Keratokonusun ilerlemesini durdurarak, korneal çapraz bağlama, tüm korneayı bir donör kornea ile değiştiren cerrahi bir prosedür olan kornea nakli ihtiyacını önleyebilir.

Geliştirilmiş görüş: Korneal çapraz bağlama, korneayı düzleştirerek ve görsel bozulmaya neden olan düzensizlikleri azaltarak görme keskinliğini de artırabilir.

Minimal yan etkiler: Korneal çapraz bağlama tedavisinin yan etkileri genellikle rahatsızlık, ışık hassasiyeti ve bulanık görme gibi hafif ve geçicidir. Ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Genel olarak, korneal çapraz bağlama keratokonus için güvenli ve etkili bir tedavidir ve daha invaziv prosedürlere olan ihtiyacı ortadan kaldırırken görsel fonksiyonun korunmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Keratokonuslu tüm hastaların korneal çapraz bağlama için uygun olmayabileceğini ve en uygun tedavi planını belirlemek için kapsamlı bir göz muayenesi ve bir göz doktoru ile konsültasyonun gerekli olduğunu unutmamak önemlidir.

Sağlık beklemeye gelmez!
Sizi arayalım

Hastalığınız, tedavi yöntemlerimiz ve merak ettiğiniz diğer tüm konular ile ilgili bizimle iletişime geçebilir, yukarıda yer alan online randevu talep formumuz üzerinden randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.
Swiss Vision Group