Korneal Çapraz Bağ Tedavisi

Korneal çapraz bağlama, keratokonus, korneal ektazi ve korneanın zayıflamasına ve dışa doğru şişmesine neden olan diğer kornea bozuklukları gibi belirli göz rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Riboflavin göz damlalarının korneaya uygulanmasını ve ardından belirli bir süre boyunca ultraviyole (UV) ışığa maruz bırakılmasını içerir.

Riboflavin bir fotosensitizer görevi görür, yani korneadaki kolajen liflerinin çapraz bağlanmasını artırır. UV ışığı, kolajen lifleri arasında kimyasal bağlar oluşturarak onları daha da güçlendirir, bu da korneanın gücünü ve stabilitesini artırır.

Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option

Prosedür, epitelyal-on (korneanın dış tabakasının sağlam bırakıldığı) veya epitelyal-off (dış tabakanın çıkarıldığı) teknikler dahil olmak üzere farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Tekniğin seçimi hastanın bireysel durumuna ve cerrahın tercihine bağlıdır.

Korneal çapraz bağlama güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir ve kornea bozukluğunun daha fazla ilerlemesini önlemeye ve kornea nakli ameliyatı gibi daha invaziv tedavilere olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüm hastalar için uygun olmayabilir ve potansiyel riskler ve faydalar kalifiye bir göz sağlığı uzmanı ile görüşülmelidir.

korneal capraz bag tedavisi cross linking

Sık Sorulan Sorular

Korneal çapraz bağlama tedavisi için uygun yaş, durumun ciddiyeti ve ilerlemesinin yanı sıra hastanın bireysel koşulları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, prosedür keratokonusun erken ve orta evrelerinde, tipik olarak 12 ila 35 yaşları arasında olan bireyler için en etkilidir.

Bununla birlikte, korneal çapraz bağlama tedavisi için kesin bir yaş sınırı olmadığını ve prosedürden geçme kararının her hastanın kendine özgü durumunun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesine dayanması gerektiğini unutmamak önemlidir. Korneal çapraz bağlama için uygunluğunuz konusunda endişeleriniz varsa, bireysel ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza göre kişiselleştirilmiş rehberlik ve öneriler sağlayabilecek bir göz doktoruna veya başka bir göz sağlığı uzmanına danışmak en iyisidir.

Çapraz bağlama tedavisi, korneanın zayıflamasına ve koni benzeri bir şekle girmesine neden olan bir durum olan keratokonusu tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Prosedür, korneayı güçlendirmek için ultraviyole ışık ve ışığa duyarlı hale getirici bir maddenin kullanılmasını içerir.

Çapraz bağlama tedavisi korneayı stabilize etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilirken, gözlük veya kontakt lens ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmak için garantili bir çözüm değildir. Tedavi tipik olarak keratokonusun ilerlemesini yavaşlatmak ve daha fazla görme kaybını önlemek için kullanılır

Sağlık beklemeye gelmez!
Sizi arayalım

Hastalığınız, tedavi yöntemlerimiz ve merak ettiğiniz diğer tüm konular ile ilgili bizimle iletişime geçebilir, yukarıda yer alan online randevu talep formumuz üzerinden randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.
Swiss Vision Group